Imagens das páginas
PDF
ePub
[graphic][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed]
[graphic][ocr errors][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed]

PRESIDENTS AND VICE-PRESIDENTS OF THE UNITED STATES.

PRESIDENTS.

[ocr errors][merged small][merged small][merged small]
[blocks in formation]

George Washington
John Adams ........
Thomas Jefferson.....
James Madison
James Monroe.........
John Quincy Adams.....
Andrew Jackson..............
Martin Van Buren.
Wm. Henry Harrison*....
John Tyler.......
James Knox Polk..
Zichary Taylort
Millarri Filimore.
Franklin Pierce......
James Buchanan ..
Abraham Lincoln
Andrew Johnson.

Ulysses S. Grant .............
.: Rutherford B. Hayes......

Virginia ...................
Massachusetts .....
Virginia ........
Virginia
Virginia ........
Massachusetts.
Tennessee
New York.
Ohio...
Virginia ......
Tennessee ..
Louisiana
New York...
New Hampshire.
Pennsylvania
Illinois
Tennessee.........
Illinois...
Ohio..............

1841.... 1845.. 1849. 1850)....

[ocr errors]
[ocr errors]
[ocr errors]

1853.

1857... 1861. 1865. 1869..... 1877.......

VICE-PRESIDENTS.

[graphic][subsumed][subsumed][subsumed][merged small][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed]

* Died in office April 4, 1811, when Vice-President Tyler succeeded him. t Died in office July 9, 1850, when Vice-President Fillmore succeeded him, Assassinated April 14, 1865, when Vice-President Johnson succeeded him, Died in office November 22, 1875. Ec-officio us President pro tem. of Senate.

NAMES OF THE SPEAKERS

OF THE

HOUSE OF REPRESENTATIVES.

From 1789 to 1878.

18t Congress.-FREDERICK AUGUSTUS MUHLENBURGH, of

Pennsylvania, was elected speaker of the house of repre

sentatives, April 1, 1789, and served to March 3, 1791. 2d Congress.—JONATHAN TRUMBULL, of Connecticut, was

elected speaker, and served from the 24th of October,

1791, to March 3, 1793. 3d Congress. — FREDERICK AUGUSTUS MUHLENBURGH, of

Pennsylvania, was elected speaker, and served from De

cember 2, 1793, to 3d of March, 1795. 4th and 5th Congresses.—JONATHAN DAYTON, of New Jer

sey, was elected speaker, and served from 7th of Decem

ber, 1795, to 3d of March, 1799. 6th Congress. — THEODORE SEDGWICK, of Massachusetts,

was elected speaker, and served from 2d December, 1799,

to 3d March, 1801. 7th, 8th and 9th Congresses.-NATHANIEL MACON, of North

Carolina, was elected speaker, and served from 7th Decem

ber, 1801, to March 3, 1807. 10th and 11th Congresses.-JOSEPH B. VARNUM, of Massa

chusetts, was elected speaker, and served from October 28, 1807, to 3d March, 1811. 12th, 13th, 14th, 15th and 16th Congresses.--HENRY CLAY,

of Kentucky, was elected speaker, and served from 4th

November, 1811, to 3d March, 1821. 17th Congress. — PHILIP P. BARBOUR, of Virginia, was

elected speaker, and served from 3d December, 1821, to 3d of March, 1823.

18th Congress.-HENRY CLAY, of Kentucky, was elected

speaker, and served from 1st of December, 1823, to March

3, 1825. 19th Congress. JOHN W. TAYLOR, of New York, was

elected speaker, and served from December 5, 1825, to

March 3, 1827. 20th, 21st, 22d and 23d Congresses.-ANDREW STEPHENSON,

of Virginia, was elected speaker, and served from 3d December, 1827, to 3d of June, 1834; and JOHN BELL, of Tennessee, was, on the 4th of June, 1834, elected to serve out the balance of the 23d Congress, which ended

on the 3d of March, 1835. 24th and 25th Congresses.—JAMES K. POLK, of Tennessee,

was elected speaker, and served from 7th December,

1835, to March 3, 1839, 26th Congress.-ROBERT M. T. HUNTER, of Virginia, was

elected speaker, and served from the 16th of December,

1839, to March 3, 1841. 27th Congress.-JOHN WHITE, of Kentucky, was elected

speaker, and served from 31st May, 1841, to March 3,

1843. 28th Congrc88.-JOHN W. JONES, of Virginia, was elected speaker, and served from 4th December 1843, to March

3, 1845. 29th Congress.—JOHN W. Davis, of Indiana, was elected

speaker, and served from 1st December 1845, to March

3, 1847. 30th Congress.---ROBERT C. WINTHROP, of Massachusetts,

was elected speaker, and served from the 6th of Decem

ber, 1847, to March 3, 1849. 31st Congress.-HOWELL COBB, of Georgia, was elected

speaker, and served from 24th December, 1849, to March

3, 1851. 32d and 33d Congresses.-LINN BOYD, of Kentucky, was

elected speaker, and served from 4th December, 1851, to March 3, 1855.

« AnteriorContinuar »