Imagens das páginas
PDF
ePub

34th Congress.-NATHANIEL P. BANKs, Jr., of Massachu. setts, was elected speaker, and served from February 2, 1856, to March 3, 1857. 35th Congress. JAMEs L. ORR, of South Carolina, was elected speaker, and served from December 7, 1857, to March 3, 1859. 36th Congress. WILLIAM PENNINGTON, of New Jersey, was elected speaker, February 1, 1860, and served to March 3, 1861. - 37th Congress.-GALUSHA A. G.Row, of Pennsylvania, was elected speaker, July 4, 1861, and served to March 3, 1863. 38th, 39th and 40th Congresses.—SCHUYLER Colfax, of Indiana, was elected speaker, December 7, 1863, and served to March 3, 1869. 41st Congress. JAMES G. BLAINE, of Maine, was elected speaker, March 4, 1869, and served to March 3, 1871. £2d Congress. JAMES G. BLAINE, of Maine, was elected speaker, March 4, 1871, and served to March 3, 1873. 43d Congress.-JAMES G. BLAINE, of Maine, was elected speaker, December 1, 1873, and served to March 3, 1875. 44th Congress.-MICHAEL C. KERR, of Indiana, was elected speaker, December 6, 1875, to serve to March 3, 1877.

[blocks in formation]

THOMAS W. FERRY, of Michigan, PRESIDENT pro tem.
GEORGE C. GORHAM, of California, SECRETARY.

Term exp. Alabama.

George E. Spencer .... 1879 George Goldthwaite ... 1877 Arkansas. S. W. Dorsey.......... 1879 Powell Clayton........ 1877

California. Newton Booth ........ 1881 Aaron A. Sargent. .... 1879

Connecticut. William W. Eaton .... 1881 James E. Fnglish: .... 1879

Term expIXElaware. Thomas F. Bayard .... 1881 Eli Saulsbury ........ . 1877 Florida. Charles A. Jones ...... 1881 Simon B. Conover .... 1879 Georgia. John B. Gordon....... 1879 Thomas M. Norwood... 1877 Illinois. Richard J. Oglesby ... 1879 John A. Logan ........ 1877

* President pro tem. of Senate, and deceased.

ex-officio successor to Henry Wilson,

f Appointed by the Governor vice Ferry, deceased.

[graphic]
[graphic]
[graphic]
[graphic]
[blocks in formation]

Term exp. Nebraska. "Algernon S. Paddock... 1881 P. W. Hitchcock ..... 1877 Nevada. William Sharon ....... 1881 John P. Jones ........ 1879 New Hampshire. Bainbridge Wadleigh... 1879 Aaron H. Cragin...... 1877 New Jersey. Theodore F. Randolph 1881 F.T. Frelinghuysen... 1877 New York. Francis Kerman ....... 1881 Roscoe Conkling ...... 1879 North Carolina. Augustus S. Merrimon 1879 Matt. W. Ransom..... 1877 - Ohio. . Allen G. Thurman .... 1881 John Sherman ........ 1879 Oregon. John H. Mitchell ..... 1879 James K. Kelly ....... 1877 Pennsylvania. William A. Wallace ... 1881 Simon Cameron....... 1879 Rhode 18land. Ambrose. E. Burnside. 1881 Henry B. Anthony.... 1877 South Carolina. John J. Patterson..... 1879 Thomas J. Robertson... 1877 Tennessee. Henry Cooper......... 1877 David M. Key*........ 1881

* Appointed by the Governor vice Andrew Johnson, deceased.

Term exp. - Term exp. Teacas. West Virginia. S. B. Maxey...... ..... 1881 | Allen T. Caperton .... 1881 Morgan C. Hamilton... 1877 | Henry G. Davis. ...... *1877 Vermont. Wisconsin.

George F. Edmunds... 1881 | Angus Cameron....... 1881

Justin S. Morrill ...... 1879 || Timothy O. Howe .... 1879

Virginia.
Robert E. Withers .... 1881
John W. Johnston .... 1877

[graphic]

HOUSE OF REPRESENTATIVES.

ForTy-FourTH CoNGRESS, comm FNCING MARCH 4, 1875, AND ENDING MARCH 4, 1877.

MICHAEL C. KERR, of Indiana, SPEAKER.
GEORGE M. ADAMS, of Kentucky, CLERK.

[ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]
« AnteriorContinuar »